İstanbul 26°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

     Son yıllarda yaşadığımız olaylara ben de farklı bir noktadan bakacağım. Farklı bir noktadan bakacağım derken sözün gelişi. Çünkü ben, en azından yirmi yıldır bu yazacaklarımı söylüyorum.

Biz millet olarak geleceği görmek ve geleceğe hazırlık yapmak gibi bir meziyete sahip değiliz. Her şeyin başının eğitim olduğunu bilmiyoruz veya bilmek istemiyoruz.

Halbuki, Allah’tan gelen ilk emre bakarsak her şeyin başının okumak, yani eğitim olduğunu hemencecik anlarız.

Son birkaç yüz yıla bakarsak bizlerin inancımızı da gerçek anlamda öğrenmediğini görüyoruz.

İslâm dinini gerçek anlamda öğrenip yeni nesle de öğretsek yaşadığımız bütün sıkıntıları daha ortaya çıkmadan çözeriz.

İnsanın inancını tam olarak öğrenmesi en doğal hakkıdır. Fakat, geçmişimize baktığımızda ne zaman eğitimden uzaklaşıp öğrenmeyi öğretmeyi ikinci sıraya atmışız, devlet olarak, millet olarak duraklayıp geri kalmış, karmakarışık olaylar yaşamaya başlamışız.

Yaşadığımız sıkıntıların hepsinin altında eğitimsizlik yatmaktadır.

Askeri bakımdan yaşadığımız başarısızlıkların altında yine eğitimsizlik var. Çünkü, biz kılıçla, okla savaşırken karşımızdakiler tüfekle, topla, taktikle hareket etmiş. Haliyle başarısızlık son dönemde kaderimiz olmuş.

Ekonomik sıkıntıların altında yine eğitimsizlik var. Geleceği planlamadan, körü körüne yapılan ticaretin sonu elbette hüsran olur, zarar olur. Bu yüzden de beş on senede bir ekonomik krizlerden başımızı alamıyoruz.

Siyasi yönden de bir türlü arzu edilen huzura, birliğe ulaşamıyor, ülkemizin geleceğine dönük planlamayı yapamıyor, iç çekişmenin, terörün önünü bir türlü alamıyoruz. Gencecik fidanlarımızı şehit veriyoruz.

Halbuki eğitim politikamızı, kendi değerlerimiz doğrultusunda belirleyip gereken ciddiyetle uygulayabilsek bir nesil sonra başta güvenlik ve ekonomik sıkıntıların hepsinden kurtuluruz. Çünkü, bilen, düşünen insanı kolay kandıramazsın, istediğin gibi yönlendiremezsin, aldatamazsın, hakkını yiyemezsin. Hakkını yemek istersen de o fırsatı bulamazsın.

Eğitimli insan, haramı, helali bilir, çalışmayı, üretmeyi, verimli olmayı becerir ve yüreğindeki insan ve Allah sevgisinden dolayı hiçbir canlıya zarar vermez, verilmesine müsaade etmez.

İşte o zaman da vatanımız, devletimiz birlik ve dirlik içinde olur. Karşına çıkan iç ve dış düşmanları da rahatlıkla yok eder. Zaten bir süre sonra içerdeki düşman da dışarıdaki düşman da senden korkar, sana saldırmaya cesaret edemez.

Görüldüğü gibi eğitimi önemseyip taviz vermeden uygulayabilsek yüz yıllardır yaşadığımız ve bütün gücümüzü, enerjimizi tüketen ekonomik, siyasi ve askeri sıkıntıları daha ortaya çıkmadan yok eder, özgür, güçlü ve mutlu bir millet, devlet olarak sonsuza dek var oluruz.

Son söz olarak, önce eğitim, sonra eğitim diyorum…

Sıkıntılarımızın bitmesini, huzur içinde yaşamayı diliyorum…

   

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol